Blog

Euroasia 2021 Fuarında Buluşalım.

Son katılacağımız fuar olan Eurasia 2021’i tanıtan bir yazı yazmadan önce endüstri 4.0’ı kısaca anlamak gerektiğini düşünüyorum. Peki üstüne çok konuşulan yeni dönem endüstri 4.0’ı en kısa olarak nasıl tanımlayabiliriz?

 

Endüstri 4.0;

 

Endüstri 4.0 en kısa tanımıyla endüstri ile teknolojiyi ya da başka bir adıyla endüstri ile bilişim sektörlerini bir araya getirmektir. Yeni çıkan akıllı teknolojiler dediğimiz bilişim sektöründeki sistemler ile endüstride üretilen ürünlerin bir araya gelmesi dünyada çok farklı bir çağa geçmemize sebep olabilir. Bunlara örnek verecek olursak eğer; evlerde kullandığımız buz dolapları artık bizlere dolabın içinde süt kalmadığını hatırlatabiliyor ve daha fazlası sanal marketler üzerinden bu siparişi hiç bize bile söylemeden verebiliyor. Başka bir örneğe bakmak istersek arabalarda kullanılan akülere yapılan yeni teknolojiler sayesinde telefonlarla erişmek mümkün ve akünün ömrünü oradan kontrol edebiliyoruz. Bu çok büyük bir çağın başlangıcı.

 

Erol plastik makine ve endüstri 4.0;

 

Yapılan yeni çalışmalar neticesinde Erol plastik makina olarak sistemlerimizi olabilecek en büyük ölçüde analog sistemlerden otomatik sistemlere geçiş yaptık. Bunun bizlere sağladığı en büyük fayda tabiki ilk sırada iş güvenliği oldu, bunun dışında artık sadece makinayı çalıştırıyoruz ısılarını ayarlıyoruz ve sonrasında üretim yapmasını izlemeye başlıyoruz. Yaptığımız eklentiler sayesinde ürünün oluşumu, kesilmesi ve paketlenmesi tek bir hat üstünde tek bir kişinin kontrol edebileceği bir sisteme dönüştü. Bunun yanında diğer bir özellik ise yeni teknolojiler sayesinde üretim hatları eskisinden daha hızlı hale geldi. Bu durum müşterilerimizin daha kısa sürelerde daha fazla üretim yapmalarına olanak tanıyor. 3. Büyük faydası ise yaptığımız yeni sistemler sayesinde üretim hattının sorumlusu olan mühendis makinanın yanında olmadan uzaktan tüm makinanın tüm verilerini bulut sistemi üzerinden kontrol edebilecek.

 

Fuar; 

 

Euroasia 2021 fuarına katılım sağlayarak orada yeni üretim makinalarımızı sektörün beğenilerine sunduk. Fuarda bulunduğumuz süre boyunca Ko-Ex, Bant ve Palet Çekici ve değişik parçalardan oluşan üretim ürünlerimizi dünyanın dört bir yanından fuar için İstanbula gelen insanların beğenilerine sunduk.